Olaf is standing on a sheet of ice that covers the football stadium parking lot
ID: 1598934 • Letter: O
Question
Olaf is standing on a sheet of ice that covers the football stadium parking lot in Buffalo, New York; there is negligible friction between his feet and the ice. A friend throws Olaf a ball of mass 0.400 kg that is traveling horizontally at 11.3 m/s . Olaf's mass is 70.7 kg
Part A
If Olaf catches the ball, with what speed vf do Olaf and the ball move afterward?
Part B
If the ball hits Olaf and bounces off his chest horizontally at 8.20 m/s in the opposite direction, what is his speed vf after the collision?
Explanation / Answer
step;1
Given that
mass m1=0.4 kg
initial velocity u1=11.3 m/s
mass m2=70.7 kg
initial velocity u2=0 m/s
step;2
now we fnd the velocity aof Olaf and ball move afterwards
the velocity of ball V1=(0.4-70.7)*11.3/(70.7+0.4)+2*70.7*0/(70.7+0.4)
=-11.2 m/s
velocity of the Olaf V2=(2*0.4*11.3)/(70.7+0.4)+0
=0.13 m/s
------------------------------------------------------------------------
Part B
the velocity of ball after xollision V1=-8.2 m/s
now we find the speed of the Olaf after collision
speed V2=v1+u1-u2=-8.2+11.3-0=3.1 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.