A high-speed flywheel in a motor is spinning at 450 rpm when a power failure sud
ID: 1599166 • Letter: A
Question
A high-speed flywheel in a motor is spinning at 450 rpm when a power failure suddenly occurs. The flywheel has mass 45.0 kg and diameter 70.0 cm . The power is off for 27.0 s and during this time the flywheel slows due to friction in its axle bearings. During the time the power is off, the flywheel makes 150 complete revolutions.
At what rate is the flywheel spinning when the power comes back on?
How long after the beginning of the power failure would it have taken the flywheel to stop if the power had not come back on?
How many revolutions would the wheel have made during this time?
Explanation / Answer
Initial rate of revolution = ri = 450 rpm
Mass of flywheel =M = 45 kg
Radius of flywheel = R = diameter/2 = 70/2 = 35 cm = 0.35 m
Time for which power off = t = 27 s = 27/60 = 0.45 min
No. of revolution in 0.45 min = No = 150 revolutions
Let rf ( final rate) be the rate of revolution after time 0.45 min
using relation
No = rit + at2/2
we can find a ( acceleration in revolution/min2 )
putting available values
150 = 450 * 0.45 +a(0.45)2/2
150-202.5 = a(0.45)2/2
-52.5 * 2/(0.45*0.45) =
a = -518.519 rev/min2
now using
rf = ri +at
we have
rf = 450- 518.519 * 0.45 = 216.67 rpm
To calculate time to stop , again we can use
rf = ri +at
if flywheel stopped then rf = 0 so
0 = 450 - 518.519t
t = 450/518.519 = 0.868 min = 52.08 sec
So flywheel stops in 52.08 sec after power off
To find No. of revolutions we can use
rf2 - ri2 = 2aN
( N = no. of revolutions )
putting the values
0 - (450)2 = 2 *-518.519 * N
N = (450)2/1037.038 = 195.27 revolutions
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.