A 100 g ball moving to the right at 4.0 m/s collides head-on with a 200g ball th
ID: 1599494 • Letter: A
Question
A 100 g ball moving to the right at 4.0 m/s collides head-on with a 200g ball that is moving to the left at 3.0 m/s.
Part A & B
If the collision is perfectly elastic, what are the speeds of each ball after the collision?
Express your answer with the appropriate units.
(vfx)1 =
(vfx)2 =
Part C
What is the direction of 100-g ball after the collision?
Part D
What is the direction of 200-g ball after the collision?
Part E
If the collision is perfectly inelastic, what is the speed of the combined balls after the collision?
Express your answer with the appropriate units
Part F
What is the direction of the combined balls after the collision?
A 100 g ball moving to the right at 4.0 m/s collides head-on with a 200g ball that is moving to the left at 3.0 m/s.
Part A & B
If the collision is perfectly elastic, what are the speeds of each ball after the collision?
Express your answer with the appropriate units.
(vfx)1 =
(vfx)2 =
Part C
What is the direction of 100-g ball after the collision?
upward downward to the right to the leftPart D
What is the direction of 200-g ball after the collision?
upward downward to the right to the leftPart E
If the collision is perfectly inelastic, what is the speed of the combined balls after the collision?
Express your answer with the appropriate units
vfx =Part F
What is the direction of the combined balls after the collision?
upward downward to the right to the leftExplanation / Answer
Given: m1= 100 g , v1= 4 m/s
m2= 200 g, v2= 3 m/s
A) if collision is perfectly elastic, then momentum and kinetic energy will be conserved.
Choosing right as positive
Initial Momentum: m1v1-m2v2 [ second ball is moving to left Ans we chooe right as positive direction]
Initial momentum : (0.100×4)-(0.200×3)= -0.2 kg m/s
Final momentum: (0.100× Vf1 + 0.200× Vf2
By equating:
-0.2 = 0.100 Vf1+ 0.200 Vf2
Vf2= -1.5 Vf1
Now Initial kinetic energy = Final kinetic energy
(1/2) (0.100)(42)+(1/2)(0.200)(32)= (1/2)(0.100)(Vf12)+(1/2)(0.200)(Vf22)
By putting value of Vf2
3.4 = 0.100(Vf12)+(0.200)(1.5Vf1)2
Solving
Vf1= 2.49 m/s and Vf2= - 1.5 Vf1= -3.73 m/s
B) direction of 100 g ball is to right
D)Direction of 200 g ball is to the left
E) if collision is perfectly inelastic , then
Momentum is conserved and masses will stick to each other
m1v1-m2v2= (m1+m2)vf
(0.100)(4)-(0.200)(3) = (0.100+0.200)Vf
Vf= -0.67 m/s
Negative sign indicates that , direction will be to the left
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.