A 10.00g sample of cu is heated to 450.0k and dropped into a calorimeter contain
ID: 906431 • Letter: A
Question
A 10.00g sample of cu is heated to 450.0k and dropped into a calorimeter containing 100.0g of water at 298.0k. The temperature of the water rose to 299.4k. What is the specific heat capacity of copper?I came up with
(10.00g)(0.862)(1.4) -12.068= (10.00g)(c)(-150.6) =0.008013
Am I on the right path? A 10.00g sample of cu is heated to 450.0k and dropped into a calorimeter containing 100.0g of water at 298.0k. The temperature of the water rose to 299.4k. What is the specific heat capacity of copper?
I came up with
(10.00g)(0.862)(1.4) -12.068= (10.00g)(c)(-150.6) =0.008013
Am I on the right path?
I came up with
(10.00g)(0.862)(1.4) -12.068= (10.00g)(c)(-150.6) =0.008013
Am I on the right path?
Explanation / Answer
Answer: that is not right path, u can try try as fallows
Since Heat (q) loss of metal (Cu) = Heat(q) gian in water
Mass of Cu x temp change of Cu x Cp of Cu = Mass of H2O x temp. change of H2O x Cp of H2O
10 x (450-299.4) x Cp of Cu = 100 x (299.4-298) x 4.184
Cp of Cu = 0.38895
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.