5. If a wave takes o.5 s to reach the other end of a spring that is 3 m long, an
ID: 1599689 • Letter: 5
Question
5. If a wave takes o.5 s to reach the other end of a spring that is 3 m long, and then the spring is shaken with a frequency of 4 Hz w long will the wavelengths of the waves produced be? 6. A 2.5 kg climbing rope that is 5 meters tall hanging from a gym ceiling, how long would it take the wave produced to reach the ceiling from a 75kg person shaking it while they are hanging while gripped to the bottom? (The weight of the person produces the tension in the rope) 7. A 2 kg rope that is 3 meters long is attached to a wall and is being pulled with a tension of 2N. If the rope is shaken so that there is one wavelength between the person and the wall, at what frequency are they shaking the rope?Explanation / Answer
given t= 0.5s
l= 3m
f=4Hz
t=L/v therefore v=L/t =3/0.5 = 6 m/s
now f=v/ therefore =6/4 =1.5 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.