A circular area with a radius of 7.20 cm lies in the x - y plane. Part A. What i
ID: 1600150 • Letter: A
Question
A circular area with a radius of 7.20 cm lies in the x -y plane.
Part A.
What is the magnitude of the magnetic flux through this circle due to a uniform magnetic field B = 0.234 T that points in the +z direction?
Part B.
What is the magnitude of the magnetic flux through this circle due to a uniform magnetic field B = 0.234 T that points at an angle of 53.1 from the +z direction?
Part C.
What is the magnitude of the magnetic flux through this circle due to a uniform magnetic field B = 0.234 T that points in the +y direction?
Explanation / Answer
A)
The xy plane is perpendicular to the z axis meaning the flux is perpendicular to the xy plane. A tesla T is one weber
per square meter (w/m^2) so the flux through this circle is
flux = BA
flux = 0.234 w/m^2*pi*0.072^2 m^2
flux = 3.8 x 10^-3 w/m^2
flux = 3.8 x 10^-3 T
flux = 0.0038 T
B)
If the angle of the flux were 0 degrees with the z axis, like in the first question, all the flux would pass thru the circle.
If the angle were 90 degrees with the z axis, none would pass thru the circle. So
0.0038 x cos(53.1) = 0.00228 T
C)
0.0038 x cos(90) = 0 T
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.