A loop of wire has the shape of a right triangle (see the drawing) and carries a
ID: 1601317 • Letter: A
Question
A loop of wire has the shape of a right triangle (see the drawing) and carries a current of I = 4.50 A. A uniform magnetic field is directed parallel to side AB and has a magnitude of 2.10 T.
(a) Find the magnitude and direction of the magnetic force exerted on each side of the triangle.
(b) Determine the magnitude of the net force exerted on the triangle.
7 N
Explanation / Answer
from figure, tan(55) = L_AC/2
==> L_Ac = 2*tan(55)
= 2.856 m
L_BC = sqrt(2^2 + 2.856^2)
= 3.48 m
a) FAc = B*I*L_Ac*sin(theta)
= 2.10*4.50*2.856*sin(90)
= 24.12 N (along -z axis)
b) FCB = B*I*L_CB*sin(theta)
= 2.10*4.50*3.48*sin(55)
= 32.87 N (along +z axis)
c) F_BA = B*I*L_BA*sin(theta)
= 0 (since theta = 180 degrees),
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.