A loop of wire has the shape of a right triangle (see the drawing) and carries a
ID: 1773369 • Letter: A
Question
A loop of wire has the shape of a right triangle (see the drawing) and carries a current of I = 4.10 A. A uniform magnetic field is directed parallel to side AB and has a magnitude of 1.40 T.
(a) Find the magnitude and direction of the magnetic force exerted on each side of the triangle.
side AC 16.4 N directed into the page
side CB 16.4 N directed out of the page
side BA ___N directed __________
Find side BA and its direction please
(b) Determine the magnitude of the net force exerted on the triangle.
0 N
55.0° 2.00 mExplanation / Answer
(a)
For each side, F = iLxB, a vector cross product
|F| = ILBsin, where is the angle between IL and B.
for AC
The angle between the magnetic field and current is q=90o
length of CA = AB tan 55o
FCA = IBL sin
FCA = 4.1 * 1.4 * 2 * tan 55o* sin 90o
FCA = 16.4 N, Direction: into page
For CB
The angle between the magnetic field and current is =55o
length of BC = AB/ cos 55o
FBC = IBL sin
FBC = 4.1 * 1.4 *(2/cos 55o) * sin 55o
FBC = 16.4 N, Direction: out of page
For BA
The angle between the magnetic field and current is = 0o
FBA = IBLsin 0o = 0 , No Direction
(b)
Net Force is 0N
FCA = FCB, both are in opposite direction
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.