A bat strikes a 0.145-kg baseball. Just before impact, the ball is traveling hor
ID: 1602131 • Letter: A
Question
A bat strikes a 0.145-kg baseball. Just before impact, the ball is traveling horizontally to the right at 55.0 m/s, and it leaves the bat traveling to the left at an angle of 30 degree above horizontal with a speed of 60.0 m/s. The ball and bat are in contact for 1.85 ms. Find the horizontal component of the average force on the ball Take the x-direction to be positive to the right F_x = Express your answer using two significant figures. Find the vertical component of the average force on the ball. F_y = Express your answer using two significant figures.Explanation / Answer
Part A
To calculate the horizontal componentWe need to calculate horizontal impulse
=m*(Vf-Vi)
=0.145*(-60*cos(30)-55)
=0.145*(-51.9-55)
=-15.5005kgm/s
horizontal component =Change in momemtum/Change in time
=-15.5005/0.00185
=-8378.648N
horizontal component of force= -8378.648N to the left
PartB
TO calculate the vertical component of average force
=m*(Vf-Vi)
=0.145*(60*sin(30)-0)
=0.145(60*1/2)
=4.35
Vertical component of force = Change in momentum/Change in time
=4.35/0.00185
=2351.35135N
Vertical component of force =2351.35N to tht top
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.