Assume that the circuit in the figure below has L equal to 0.30 H, R equal to 22
ID: 1602172 • Letter: A
Question
Assume that the circuit in the figure below has L equal to 0.30 H, R equal to 220 Ohm, and C equal to 2.5 mu F. The amplitude of the driving voltage is 150 V(rms). At a frequency of 60 Hz, what is the rms current in the circuit? (Express your answer to two significant figures.) A The next three questions pertain to the situation described below. In an LRC circuit, the voltage amplitude and frequency of the source are 100 V and 500 Hz, respectively The resistance has a value of 300 Ohm, the inductance has a value of 0.20 H, and the capacitance has a value of 2.0 mu F. What is the impedance of the circuit? (Express your answer to two significant figures.) k Ohm What is the amplitude of the current from the source? (Express your answer to two significant figures.)Explanation / Answer
rms current is given by:
Irms = Vrms/Z
Z = sqrt [R^2 + (Xl - Xc)^2]
Xl - Xc = 2 pi f l - 2 pi f C
Xl - Xc = 2 x 3.14 x 60 x 0.3 - 1/2 x 3.14 x 60 x 2.5 x 10^-6 = -948.53
X = sqrt [220^2 + (-948.53)^2] = 973.71 Ohm
Irms = 150/973.71 = 0.154 A
Hence, Irms = 0.154 A
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.