A block of mass m=2.2kg is attached to a string that is wrapped around the circu
ID: 1602785 • Letter: A
Question
A block of mass m=2.2kg is attached to a string that is wrapped around the circumference of a wheel of radius R=8.1cm. The wheel rotates freely about its axis and the string wraps around its circumference without slipping. Initially the wheel rotates with an angular speed w, causing the block to rise with a linear speed v= 0.34m/s
(*Answer using two significant figures*)
Part A) Find the moment of inertia of the wheel if the blockrises to a height of h=7.5 cm before momentarily coming to rest.
I=?? kg x m^2
Explanation / Answer
v = 0.34 m/s, R = 8.1 cm
v = r w, w = 0.34 / 0.081 = 4.198 rad/s
Initial energy = 1/2 mv2 + 1/2 Iw2 = (0.5 * 2.2 * 0.342) + (0.5 * I * 4.1982) = 0.127 + 8.81 I
final energy = m g h = 2.2 * 9.81 * 7.5 * 10-2 = 1.62
1.62 = 0.127 + 8.81 I
I = 0.169 kg.m2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.