A block of mass m=2.2kg moving on a frictionless surface with a speed Vi= 9.1m/s
ID: 2255476 • Letter: A
Question
A block of mass m=2.2kg moving on a frictionless surface with a speed Vi= 9.1m/s, makes a perfectly elastic collison with a block of mass M at rest. After the collision, the 2.2 kg block recoils with a speed of Vf=0.7m/s. In the figure, the mass M is closest to?
The answer is 2.6kg.
I'm pretty sure I know which equation to use but not how to isolate M.
Vf=[(m-M)/(m+M)]vi
A block of mass m=2.2kg moving on a frictionless surface with a speed Vi= 9.1m/s, makes a perfectly elastic collison with a block of mass M at rest. After the collision, the 2.2 kg block recoils with a speed of Vf=0.7m/s. In the figure, the mass M is closest to? The answer is 2.6kg. I'm pretty sure I know which equation to use but not how to isolate M. Vf=[(m-M)/(m+M)]viExplanation / Answer
By the law of momentum conservation:-
=>m1u1+m2u2 = m1v1+m2v2
=>2.2 x 9.1 + 0 = 2.2 x (-0.7) + Mv2
=>Mv2 = 21.56 N-s ----------(i)
As the collision is elastic:-
=>v1-v2 = u2 - u1
=>-0.7 -v2 = 0 - 9.1
=>v2 = 8.4 m/s ---------(ii)
By putting the value of v2 from (ii) in to (i):-
=>M = 21.56/8.4
=>M = 2.57
=>M ? 2.6 kg
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.