For the rolling cart shown below the following information is available. Find ho
ID: 1602998 • Letter: F
Question
For the rolling cart shown below the following information is available. Find how far would the block go before it stops due to friction. -initial velocity. v_0 = 195 ft/sec -Weight, W = 57 lb (weight) -Slope has an angle - 23 deg -doling Resistance 4.6 Ib A pared chute in the post office is 2.53 m high and 6 m long, and discharges the parcels onto a level platform. If the coefficient of kinetic friction is 0.21, determine the distance traveled by the parcel on the level platform (Assume that the parcel has negligible velocity at the top of the chute.)Explanation / Answer
Given
weight W = 57 lb
initial velocity is v0 = 195 ft/s
slope angle theta = 23 degrees
frictional force = 4.6 lb
height at which the crate is h = 2.53 m
coefficient of kinetic friction is mue_k = 0.21
distance traelled by the parcel on the level platform
here the work done by the frictional force = change in kinetic energy
mue_k *mg*cos theta*s = 0.5*m(v^2-v0^2)
weight of the parcel is = 57 lb , mass of the parcel m = 57 /32.2 = 57 /32.2 = 1.7702
0.21*57*cos 23*s = 0.5*1.7702(0-195^2)
s = -3054.50844 ft
dfistance travelled by the parcel on the level platform is = -3054.50844 ft
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.