A heavy sled is being pulled by two people as shown in the figure. The coefficie
ID: 1603627 • Letter: A
Question
A heavy sled is being pulled by two people as shown in the figure. The coefficient of static friction between the sled and the ground is mu_s = 0.603, and the kinetic friction coefficient is mu_k = 0.403. The combined mass of the sled and its load is m = 291 kg. The ropes are separated by an angle phi = 22 degree, and they make an angle theta = 31.1 degree with the horizontal. Assuming both ropes pull equally hard, what is the minimum rope tension required to get the sled moving? If this rope tension is maintained after the sled starts moving, what is the sled's acceleration?Explanation / Answer
N = mg
N = 291 * 9.8 = 2851.8 N
static frcition force
fs = mu_s * N
fs = 0.603 * 2851.8 = 1719.6354 N
one person is exerting force = F
force by two people = 2F
each force making angle 31.1 degree from horizontal and 11 degree to forward
Fp = 2*F*cos31.1 * cos11
Fp = 1.681 F
this will be equal to fs for moving
1.681F = 1719.6354
F = 1022.94 N this is also the tension
T = 1022.94 N
part b )
now sled is moving so there will be kinetic friction
fk = mu_k*N
fk = 1149.2754 N
Fnet = fs -fk
ma = fs - fk
a = (fs-fk)/m
a = 1.96 m/s^2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.