A heavy sled is being pulled by two people as shown in the figure. The coefficie
ID: 1620242 • Letter: A
Question
A heavy sled is being pulled by two people as shown in the figure. The coefficient of static friction between the sled and the ground is mu_s = 0.603, and the kinetic friction coefficient is mu_k = 0.403. The combined mass of the sled and its load is m = 291 kg. The ropes are separated by an angle phi = 22 degree, and they make an angle theta = 31.1 degree with the horizontal. Assuming both ropes pull equally hard, what is the minimum rope tension required to get the sled moving? If this rope tension is maintained after the sled starts moving, what is the sled's acceleration?Explanation / Answer
The force of gravity on the sled is:
Fg = m* g
Fg = 291 * 9.8
Fg = 2851.8 N
The force of static friction is:
Fsf = s * Fg
Fsf = 0.603 *2851.8
Fsf = 1719.63 N
Say the force exerted by ONE person is F.
The two persons together exert 2*F to get the sled moving.
Each of those forces make an angle of 31.1 to horizontal and 11 from forward.
So the component of 2*F in the direction of the motion is:
Fm = 2 * F * cos(31.1) * cos(11)
Fm = 1.681* F
That force must be the same as Fsf to get the sled moving, so
1.681 * F = 1719.63
F = 1022.98 N
That is also the tension in each rope.
T = 1022.98 N < - - - - ANSWER
Once the sled is moving, the friction 'switches' to 'kinectic-mode'
The kinetic friction is:
Fkf = k * Fg
Fkf = 0.403 *2851.8
Fkf = 1149.27 N
The net force exerted on the sled now is:
Fn = Fsf - Fks
Fn = 1719.63- 1149.27
Fn =570.36 N
The acceleration of the sled is:
F = m * a
570.36 = 291 * a
a = 1.96 m/s < - - - - ANSWER
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.