A circular loop of wire having a radius of 6.49 cm carries a current of 0.286 A.
ID: 1603926 • Letter: A
Question
A circular loop of wire having a radius of 6.49 cm carries a current of 0.286 A. A vector of unit length and parallel to the dipole moment of the loop is given by 0.60 cap i - 0.80 cap j. If the loop is located in a uniform magnetic field given by vector B = (0.680 T) cap i + (0.791 T) cap k, find (a) the x-component, (b) the y-component, and (c) the z- component of the torque on the loop and (d) the magnetic potential energy of the loop. (a) Number Units (b) Number Units (c) Number Units (d) Number UnitsExplanation / Answer
torque = mue*B
mue = 0.6i-0.8j
B = 0.68i+0.791k
T = -0.63i-0.47j+0.54k
x comp = -0.63 Nm
y comp = -0.47
z comp = 0.54
potential energy u = -mue.B = -0.408 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.