A mountain climber gains 897 m in elevation on a particular hike. Consider the c
ID: 1603952 • Letter: A
Question
A mountain climber gains 897 m in elevation on a particular hike. Consider the climber's body as a heat engine, with heat for work provided by burning food ( the "hot reservoir") and excess heat radiated into the mountain air ( the "cold reservoir"). a.) If her mass is 62.3 kg, how much work does she do changing her gravitational potential energy? b.) If she radiates 1.67 X 10^5 J of heat during the climb, and her internal energy doesn't change, how much heat does the food supply? G= 6.67 X 10^-11 Nm^2/kg^2
Explanation / Answer
A)
Change in gravitational potential energy = mgh
= 62.3*9.81*897
= 548.21 KJ
B)
Q = E + Wclimb - Wfood
Put the values in using formula
-167 kJ = 548.21 - Wfood
Wfood = 715.21 kJ
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.