A motorcycle starting at the origin O moves along a circular road of radius 50 m
ID: 1791857 • Letter: A
Question
A motorcycle starting at the origin O moves along a circular road of radius 50 m at a constant speed of 2 m/s. Initially, the motorcycle's velocity points North (the j direction). After traveling a quarter circle, the motorcycle reaches point A, and its velocity now points East (the i direction). (a) What is the travel time (in s) from O to A? (b) What is the average velocity (in m/s) for the trip from O to A? Express your answer in terms of the unit vectors i and j. (c) What is the average acceleration (in m/s') for the trip from O to A? Express your answer in terms ofthe unit vectors i and j.Explanation / Answer
a)The distance covered in travelling quarter circle is:
d = 2 pi R/4 = pi R/2 = 3.14 x 50/2 = 78.5 m
t = d/v = 78.5/2 = 39.25 s
Hence, t = 39.25 s
b)the average velocity will be:
Aav = 0i + 0j
c)a = v^2/R = 4/50 = 0.08 m/s^2
Hence, a = 0.08 i + 0.08 j
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.