Speedboat A negotiates a curve whose radius is 120 m. Speedboat B negotiates a c
ID: 1604058 • Letter: S
Question
Speedboat A negotiates a curve whose radius is 120 m. Speedboat B negotiates a curve whose radius is 240 m. Each boat experiences the same centripetal acceleration. What is the ration V_A/A_B of the boats? You are riding on a bumper car going 1 m/s. You hit another car and after the collision you are moving backwards at 2 m/s. It your car has a mass of 300 kg and the other car has a mass of 400 kg and collision is perfectly elastic (no energy loss). How fast was the other car moving before the collision An astronaut is on a spacewalk outside a spaceship. The spaceship has a mass of 10000 kg and the astronaut has a mass of 50 kg. If she is 10 m away from the spaceship, a) what is the gravitational force on the astronaut? b) what is the acceleration of the astronaut? A woman holds a 2 m long pole at one end, with her hands 30 cm apart. The pole is uniform and has a mass of 10 kg. Determine the force she must exert with each hand (both magnitude and direction)?Explanation / Answer
1)
Centripetal force, Fc = mv2/r
From, Newton's second law
F = ma
So, acceleration of boat A is, aA = VA2/rA
similarly, acceleration of boat B is, aB = VB2/rB
But both has same acceleration, so,
VA2/rA = VB2/rB
VA2 / VB2 = rA/rB = 120/240
VA/VB = 0.5
2) From conservation of moentum,
m1v1i+m2v2i = m2v2f+m2v2f
Likewise, the conservation of the total kinetic energy is expressed by the equation
(m1v1i2)/2+(m2v2i2)/2 = (m1v1f2)/2 +(m2v2f2)/2
Solving the above two Eqns, we get
v1f=(m1-m2)/(m1+m2) v1i + 2m2/(m1+m2)v2i
substituing and solving the above Eqn we get
V2i = 15/8 m/s
V2i = 1.875 m/s
3)
Gravitational force
F = G*m1*m2/r^2
G =6.67408 × 10-11 m3 kg-1 s-2
m1 =10^4 kg
m2 = 50 kg
r = 10 m
substituing and solving the above Eqn, we get
F = 33.37*10^-9 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.