A beam of light containing red (660 nm) and violet (410 nm) wavelengths travels
ID: 1604536 • Letter: A
Question
A beam of light containing red (660 nm) and violet (410 nm) wavelengths travels from air, through a flat piece of crown glass 1.78 cm thick, and then back to air.
(a) If the beam has an angle of incidence of 30.6° in air, determine the angle at which the two colors of light emerge from the crown glass. The index of refraction respectively for red and violet light in crown glass is 1.512 and 1.530. (Enter a number to three decimal places.)
(b) Determine the distance separating the red and violet light as it emerges from the glass.
Explanation / Answer
(a) Angle of Emergence :
Applying Snell's law
For red,
n1sini=n2sinr ................. (1)
Where,
n1 = refractive index in air=1
n2 = refractive index in glass fr red light= 1.512
i = angle of incidence= 30.6°
r= angle of emergence
Putting all the values in equation (1)
We get,
r= 19.6739° for red
now for violet,
Applying snell's law,
n2sini= n3sinr ................(2)
Where, n1= refractive index in glass for violet= 1.53
n2= refractive index in air= 1
i= angle of incidence = 19.67°
r= angle of refraction
Putting all the values in equation (2)
We get,
r=30.9975° for violet
(b) Distance separating lights :
we know that,
optical path of light= ( n2 - n1) x t
where,
n1= 1.530
n2=1.512
t= thickness of the glas = 1.78 cm
putting all the values in equation (3)
we get,
distance separating the lights= 0.03204 cm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.