A sump pump (used to drain water from the basement of houses built below the wat
ID: 1604984 • Letter: A
Question
A sump pump (used to drain water from the basement of houses built below the water table) is draining a flooded basement at the rate of 0.65 L/s, with an output pressure of 3.25 times 10^5 N/m^2 The water enters a hose with a 3.2 m inside diameter and rises 2.3 m above the pump. What is its pressure at this point N/m^2? You may neglect frictional losses. P_2 = The hose goes over the foundation wall, losing 0.55 m in height, and widens to 4.2 cm in diameter. What is the pressure now in N/m^2? You may neglect frictional losses.Explanation / Answer
a) P2 = rho*g*h = 1000*9.8*2.3 = 22540 N/m^2
p = p1-p2 = 3.25*10^5-0.2254*10^5 = 3.0246*10^5 N/m^2
b) p' = 1000*9.8*1.75 = 0.1715*10^5 N/m^2
p = (3.25-0.1715)*10^5 = 3.0785*10^5 N/m^2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.