A helium-neon laser emits red light having a wavelength of 6.4 times 10^-7 m and
ID: 1605050 • Letter: A
Question
A helium-neon laser emits red light having a wavelength of 6.4 times 10^-7 m and a power of 0.5 mW. How many photons are emitted each second? A photon whose energy is 8.00 times 10^-15 J is scattered off an electron at a 90 degree angle. What is the wavelength of the scattered wave? A photon whose wavelength is = 5.0 times 10^-11 m is scattered straight backward. What is the wavelength of the scattered wave? A neutron has a mass of 1.67 times 10^-27 kg. Its de Broglie wavelength is 1.4 times 10^-10 m. What is its kinetic energy (in eV)?Explanation / Answer
( 1.)
We know that, for a photon, E = hf and f = c, so E = hc/. Also, P = W/t. If P = 0.5 mW, then we must have enough photons to equal 0.5 mJ/s. So, E = hc/ = 6.6x10-34x 3x108/ (6.4x10-7) = 3.093x10-19 J
If N is the number of photons emitted by the source per second,the power P transmitted in the beam equals N times the energy per photon E, so that P = NE. then
N=P/E =0.5x10-3W/(3.093x10-19 )
= 1.61 x 1015 Photons per seconds
4.)
here E = Kinetic energy of electron
= h / (2mE)1/2
E = 6.65 X 10 -21 joule Answer
2.)
E = hc/
= 2.475 x 10-11 m
As per Compton scattering
= h ( 1 cos )/ mc
= Scatterig angle = 90
= 2.716 x 10-11 m
3.
= Scatterig angle = 180
= 0.241 x 10-11(1-(-1))
= 0.482 x 10-11
= 5.482 x 10-11 m Answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.