Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Consider a father pushing a child on a playground merry-go-round. The system has

ID: 1606720 • Letter: C

Question

Consider a father pushing a child on a playground merry-go-round. The system has a moment of inertia of 84.4 kg · m2. The father exerts a force on the merry-go-round perpendicular to its 1.50 m radius to achieve a torque of 375 N · m.

(a) Calculate the rotational kinetic energy (in J) in the merry-go-round plus child when they have an angular velocity of 19.0 rpm. _____J

(b) Using energy considerations, find the number of revolutions the father will have to push to achieve this angular velocity starting from rest._____ revolutions

(c) Again, using energy considerations, calculate the force (in N) the father must exert to stop the merry-go-round in four revolutions.______N

Explanation / Answer


(a)


rotational kinetic energy = (1/2)*I*w^2

w = 19 rpm = 19*2*pi/60 = 1.99 rad/s


KEr = (1/2)*84.4*1.99^2 = 167 J

======================


(b)


total work = chamge in KE

Torque*displacement = KE


375*theta = 167

theta = 0.445 rad = 0.07 revolution

===============

(c)


torque = r*F

theta = 4 rev = 4*2*pi = 8pi rad

work = r*F*theta

work = change in KE


1.5*F*8*pi = 167


F = 4.43 N

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote