To better fight fires in your seaside community, the local fire brigade has aske
ID: 1606754 • Letter: T
Question
To better fight fires in your seaside community, the local fire brigade has asked you to construct a pump system to draw seawater from the ocean to the top of the steep cliff adjacent to the water where most of the homes are. If the cliff is 10.3 m high, and the pump is capable of producing a gauge pressure of 145 kPa, how much water can be pumped using a hose with a radius of 3.8 cm? (Neglect the viscosity of the water.)
L/s
the answer is not 35.6 I have already tried that. Please help been stucl on this question for forever!!
Explanation / Answer
from Bernoullis principle
P1 + (1/2)*rho*v1^2 + rho*g*h = P2 + (1/2)*rho*v2^2 + rho*g*h2
P1 - P2 = (1/2)*rho*(v2^2 - v1^2) + rho*g*(h2-h1)
given P1 - P2 = 145*10^3 Pa
v1 = 0
h2 - h1 = 10.3 m
145*10^3 = (1/2)*1027*v2^2 + (1027*9.8*10.3)
v2 = 8.97 m/s
volume flow rate A*v2 = pi*0.038^2*8.97 = 0.0407 m^3/s
volume flow rate = 40.7 L/s = 41 L/s (2 significant)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.