Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Two skydivers are holding on to each other while falling straight down at a comm

ID: 1606766 • Letter: T

Question

Two skydivers are holding on to each other while falling straight down at a common terminal speed of 60.70 m/s. Suddenly, they push away from each other. Immediately after separation, the first skydiver (who has a mass of 94.80 kg) has the following velocity components (with "straight down" corresponding to the positive z-axis): v_1, x = 4.430 m/s v_1, y = 3.750 m/s v_1, z = 60.70 m/s What are the x- and y-components of the velocity of the second skydiver, whose mass is 57.70 kg, immediately after separation? v_2, x = Incorrect. The initial momentum in the x-direction is zero, so both skydivers cannot have a positive momentum in the x-direction after they separate. v_2, y = What is the change in kinetic energy of the system?

Explanation / Answer

Apply conservation of momentum in x-direction

final momentum in x-direction = initial momentum in x-direction

m1*v1x + m2*v2x = 0

v2x = -m1*v1x/m2

= -94.8*4.43/57.7

= -7.28 m/s <<<<<<<<<<-----------------Answer


Apply conservation of momentum in y-direction

final momentum in y-direction = initial momentum in y-direction

m1*v1y + m2*v2y = 0

v2y = -m1*v1y/m2

= -94.8*3.75/57.7

= -6.16 m/s <<<<<<<<<<-----------------Answer


change in kinetic energy = kf - ki

= (1/2)*m1*v1^2 + (1/2)*m2*v2^2 - ( (1/2)*m1*v1z^2 + 1/2)*m2*v2z^2 )

= (1/2)*94.8*(4.43^2 + 3.75^2 + 60.7^2) + (1/2)*57.7*(7.28^2 + 6.16^2 + 60.7^2) - ( (1/2)*(94.8 + 57.7)*60.7^2)

= 4220 J <<<<<<<<<<-----------------Answer

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote