A LASIK vision correction system uses a laser that emits 10 ns long pulses of li
ID: 1607631 • Letter: A
Question
A LASIK vision correction system uses a laser that emits 10 ns long pulses of light, each with 4.5 mJ of energy. The laser is focused to a 0.85 mm -diameter circle. What is the intensity of the laser light at the focus point? Express your answer using three significant figures. What is the peak electric field strength of the laser light at the focus point? Express your answer using three significant figures. What is the peak magnetic field strength of the laser light at the focus point? Express your answer using three significant figures.Explanation / Answer
P = energy/t
P = 0.0045/(1 x 10^-8) = 450000 W
I(ave) = P/A = 450000 / (3.14*(0.425 x 10^-3)^2) = 7.934 x 10^11 W/m^2 ..........(b)
I(peak) = 2I(ave) = 1.587 x 10^12 W/m^2
free-space impedance Z0 = sqrt(µ0/e0) = 376.73031 ohms
Electric field E = sqrt(I(peak)*Z0) = 2.445 x 10^7 N/C ...........(c)
B = E/c
B = (2.445 x 10^7) / (3 x 10^8)
B = 0.0815 T ..........(c)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.