A boat moves at 6.50 m/s relative to the water. (You can neglect relativity at t
ID: 1607670 • Letter: A
Question
A boat moves at 6.50 m/s relative to the water. (You can neglect relativity at these slow speeds.)
Part A
Find the boat's speed relative to shore when it's traveling downstream in a river with a 1.5 m/s current.
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
Part B
Find the boat's speed relative to shore when it's traveling upstream in a river with a 1.5 m/s current.
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
Part C
The boat travels 100 m downstream and then 100 m upstream, returning to its original point. Find the time for the round trip.
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
Part D
Compare this time with the round-trip time if there were no current.
Explanation / Answer
boat's speed relative to shore Vbs = Vbw + Vws
given Vbw = 6.5 m/s
Vws = 1.5 m/s
Vbs = 6.5 + 1.5 = 8 m/s <<<<<-------answer
===============================
part B
boat's speed relative to shore Vbs = Vbw + Vws
given Vbw = 6.5 m/s
Vws = -1.5 m/s
Vbs = 6.5 - 1.5 = 5 m/s <<<<<-------answer
===========================
for down stream
t1 = d/Vbs = 100/8
for upstream
t2 = d/Vbs = 100/5
total time T1 = t1 + t2 = 100/8 + 100/5 = 32.5 s <<<<<-------answer
=============
part D
if there were no current t1 = t2 = d/Vbw = 100/6.5
total time T2 = 2*100/6.5 = 30.8 s
T1/T2 = 32.5/30.8 = 1.06 <<<<<-------answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.