A boat moves through the water with two forces acting on it. One is a 1,500-N fo
ID: 1779215 • Letter: A
Question
A boat moves through the water with two forces acting on it. One is a 1,500-N forward push by the water on the propeler, and the other is an 1,400-N resistive force due to the water around the bow. (a) What is the acceleration of the 900-kg boat? m/s (b) If it starts from rest, how far will the boat move in 5.0 s? Your response differs from the com answer by more than 10%. Double check your calculations. m (c) What will its velocity be at the end of that time? Your response differs from the correct answer by more than 10%. Double check your calculationsm/s Need Help?ToTorExplanation / Answer
(a) By F(net) = F(applied) - F(resistance)
=>m x a = 1500 - 1400
=>a = 100/900
=>a = 0.11 m/s^2
(b) By s = ut + 1/2at^2
=>s = 0 + 1/2 x 0.11 x (5)^2
=>s = 1.39 m
(c) By v = u + at
=>v = 0 + 0.11 x 5
=>v = 0.55 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.