Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A boat moves through the water with two forces acting on it. One is a 2.10 times

ID: 1769167 • Letter: A

Question

A boat moves through the water with two forces acting on it. One is a 2.10 times 103 N forward push by the motor, and the other is a 1.68 times 103 N resistive force due to the water. What is the acceleration of the 1163.4 kg If it starts from rest, how fax will it move in 14.8 s? points What will be its speed at the end of this time interval? A 2.20 kg block is in equilibrium on an incline of 31.7 degree. The acceleration of gravity is 9.81 m/s2 . What is Fn of the incline on the block? Answer in units of N

Explanation / Answer

from newtons second law

Fnet = ma

2.10 x10^3- 1.68x10^3 = 1163.4 a

acceleration a = 0.361 m/s^2
----------------------------

intial velocity = 0 , time t = 14.8 sec
distancw travelled

s = ut +0.5at^2 = 0 + 0.5*0.361*14.8^2 = 39.5 m

----------------------------

final speed v = u + at = 0+ 0.361*14.8 = 5.34 m/s

-----------------------------------

Fn = mg cos 31.7 = 2.20 *9.81*cos31.7 = 16.86 N
--------------------------------------

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote