A simple pendulum is 0.48 m long. At t =0 it is released from rest starting at a
ID: 1609191 • Letter: A
Question
A simple pendulum is 0.48 m long. At t=0 it is released from rest starting at an angle of 8 .
Part A
Ignoring friction, what will be the angular position of the pendulum at t=0.35s?
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
Part B
Ignoring friction, what will be the angular position of the pendulum at t=3.45s?
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
Part C
Ignoring friction, what will be the angular position of the pendulum at t=6.00s?
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
0.35 = ?Explanation / Answer
Period of the simple pendulum is T = 2 sqrt(L / g) = 2(0.48 / 9.8 )^1/2 = 1.39 s
Angle covered in T / 4 = 0.345s is 8 deg
Angle covered in 0.345 sec = 8 degree
Angle covered in 3.45 sec (2T+0.67) is = 8x0.67/0.345 =15.53 degree
The angle covered after one swing , that is , after 16 deg is 0.47 deg.
The angular position of the pendulum after 0.67 s is 16 -0.47 = 15.53 deg from the starting or initial position of the pendulum.
(c)
at t = 6sec ie (4T+0.44)
= 8x0.44/0.345 = 10.20 degree
The angle covered after one swing , that is , after 16 deg =5.79
angular position is = 16-5.79 =10.21 degree
Angle covered in 6 sec = 8x 6 / 0.35
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.