A cockroach of mass m lies on the rim of a uniform disk of mass 4.00 m that can
ID: 1609787 • Letter: A
Question
A cockroach of mass m lies on the rim of a uniform disk of mass 4.00 m that can rotate freely about its center like a merry-go-round. Initially the cockroach and disk rotate together with an angular velocity of 0.390 rad/s. Then the cockroach walks halfway to the center of the disk. (a) What then is the angular velocity of the cockroach-disk system? (b) What is the ratio K/K_O of the new kinetic energy of the system to its initial kinetic energy? (a) omega = _____________ (b) K/K_O = _____________Explanation / Answer
a) let the radius of the disk be r
Initial moment of inertia
I = mr² + ½(4m)r²
I = 3mr²
moment of inertia after the cockroach moves toward the center
I = m(r/2)² + ½(4m)r²
I = mr²/4 + 2mr²
I = 2.25mr²
conservation of angular momentum
I = I
= I / I
= 3mr² / 2.25mr²
= 4 / 3 = 4*0.390/3 = 0.52 rad/s
b) K/K = ½I²/ ½I²
K/K = I²/ I²
K/K = (2.25mr²)(4 / 3 )²/ (3mr²)²
K/K = 2.25(4 / 3 )²/ 3²
K/K = 2.25(16² / 9 )/ 3²
K/K = 2.25(16 / 27)
K/K = 4/3 = 1.33
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.