When a certain resistor is connected to an ac generator with a maximum voltage o
ID: 1611818 • Letter: W
Question
When a certain resistor is connected to an ac generator with a maximum voltage of 11 V , the average power dissipated in the resistor is 35 W .
A) What is the resistance of the resistor?
b) What is the rms current in the circuit?
c) We know that Pav=I2rmsR, and hence it seems that reducing the resistance should reduce the average power. On the other hand, we also know that Pav=V2rms/R, which suggests that reducing Rincreases Pav. Which conclusion is correct?
1) Reducing R increases Pav
2) Reducing R reduces Pav
Explanation / Answer
Vo =11 V, Pavg = 35 W
A) Pavg = Vo^2/2R
35 =11^2/(2*R)
R = 1.73 ohms
B) Vrms = Irms*R
Vrms = Vo/(2)^0.5
11/2^0.5 = Irms*1.73
Irms = 4.5 A
C) correct option is 2)
P = I^2rms*R
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.