When a certain type of thumbtack is tossed, the probability that it lands tip up
ID: 3316877 • Letter: W
Question
When a certain type of thumbtack is tossed, the probability that it lands tip up is 80%, and the probability that it lands tip down is 20%. All possible outcomes when two thumbtacks are tossed are listed. U means the tip is up and D means the tip is down. Complete parts (a) through (d) below. UD DU a. What is the probability of getting exactly one Down? P(exactly one Down)- 0.32 Round to two decimal places as needed.) b. What is the probability of getting two Downs? P(two Downs) (Round to two decimal places as needed.)Explanation / Answer
P(UU)=0.8*0,8=0.64
P(UD)=0.8*0.2=0.16
P(DU)=0.2*0.8=0.16
P(DD)=0.2*0.2=0.04
thus
a) P(DU)+P(UD)= 0.16+0.16=0.32
b) P(DD)=0.04
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.