What is the period (in hours) of a satellite circling Mars 100 km above the plan
ID: 1611873 • Letter: W
Question
What is the period (in hours) of a satellite circling Mars 100 km above the planet's surface? (The mass of Mars is 6.42 times 10^23 kg. its radius is 3.40 times 10^6 m). A steel wire, 450 m long at 10 degree C, has a coefficient of linear expansion of 11 times 10^-6/C degree. What is its final length as the temperature changes from 10 degree C to 45 degree C? The temperature of a copper bar rises by 20.0 degree C when ii absorbs 1.59 kJ of energy as heat. The mass of the bar is 225 g. Determine the specific heat of copper.Explanation / Answer
1) t = sqrt(4pi*r^3/Gm)
t = 3.54*10^3 sec
2) l2 = l1(1+alpha*change in temperature)
l2 = 450(1+11*10^-6*35) = 450.17 m
3) Q = ms*change in temperature
s = 1.59*10^3/0.225*20
s = 353.3 J/kg C
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.