Electromagnetic Waves 2 1 2 3 4 1 6 A plane monochromatic electromagnetic wave w
ID: 1612288 • Letter: E
Question
Electromagnetic Waves 2
1
2
3
4
1
6
A plane monochromatic electromagnetic wave with wavelength = 4.4 cm, propagates through a vacuum. Its magnetic field is described by
B =(Bxi^+Byj^)cos(kz+t)B=(Bxi^+Byj^)cos(kz+t)
where Bx = 2.4 X 10-6 T, By = 4.1 X 10-6 T, and i-hat and j-hat are the unit vectors in the +x and +y directions, respectively.
1)
What is f, the frequency of this wave?
GHz
2)
What is I, the intensity of this wave?
W/m2
3)
What is Sz, the z-component of the Poynting vector at (x = 0, y = 0, z = 0) at t = 0?
W/m2
4)
What is Ex, the x-component of the electric field at (x = 0, y = 0, z = 0) at t = 0?
V/m
Explanation / Answer
lamda = 4.4 cm
c = 3*10^8 m/s
c = f*lamda
3*10^8 = f*0.044
f = 6.82*10^9 Hz
(b) I = B^2c/(2uo)
B = 10^-6(2.4^2 +4.1^2)^0.5
B = 4.75*10^-6 T
I = 0.5*(4.75*10^-6)^2*3*10^8/(4*3.14*10^-7)
I = 2694.6 W/m^2
c) S = ExB
Sz = ceo(Boc)^2
= 3*10^8*8.85*10^-12(4.75*10^-6*3*10^8)^2
Sz = 5391 W/m^2
(d)
Ex = Eo(cos(theta))
theta = arctanBy/Bx)
theta = arctan(4.1/2.4) = 59.66 degrees
Ex = (Boc)cos(59.66)
Ex = (4.75*10^-6*3*10^8)cos(59.66)
Ex = 720 V/m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.