Electrochemisry. Candy Chemist wishes to determine the concentration of CrO4^2-
ID: 989441 • Letter: E
Question
Electrochemisry. Candy Chemist wishes to determine the concentration of CrO4^2- by electrochemical means in solution, and subsequently the Ksp of Ag2CrO4. She sets up one half-cell comprised of the Ag+|Ag couple (E=+0.799V) and a second half-cell in which a silver elctrode is coated with Ag2CrO4 (E=+0.446V). This cell may be written as Ag2CrO4+2e- --->2Ag+CrO4^2-
a. Calculate the Ecell for the Ag2CrO4 half-reaction at 25 c when the CrO4^2- = 1.0x10^-5
b. Write the overall spontaneous cell reaction and determine Ecell.
c.When the electrochemical cell is at equilibrium what is Ecell?
d.Calculate the K for the electrochemical cell
e. Write the chemical equilibrium equation associated with Ksp of Ag2CrO4
f. Note that the reaction in b and e are related but not identical therefore determine the Ksp of Ag2CrO4
Explanation / Answer
a) The Ecell can be calculate as
Ecell = E0cell - 0.0592 /2 log [CrO4-2]
Ecell = 0.446 - 0.0296 log [1.0x10^-5]
Ecell = 0.446 + 0.148 = 0.594
b) Overall reactions will be
Anode :2Ag(s) + CrO4^2- --> Ag2CrO4+2e-
Cathode 2Ag+ + 2e --> 2Ag(s)
Overall: CrO4-2+ 2Ag+ --->Ag2CrO4(s)
K = 1 / [CrO4-2] [Ag+]2
c) Ecell = 0 at equilibrium
d) Ecell = E0cell- 0.0592 / 2 log Kc
E0cell = E0cathode - E0anode = 0.799 - 0.446 = 0.353
0.353 = 0.0296 log Kc
logKc = 11.925
Kc = 8.413 X 10^11
e) Ksp = [Ag+]^2 [CrO4-2]
f) So as per b and e
Ksp = 1/ Kc = 1 / 8.413 X 10^11 = 1.188 X 10^-12
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.