A 20.0 gram block zoom to the East with a velocity of 18.0 m/s. The block collid
ID: 1612690 • Letter: A
Question
A 20.0 gram block zoom to the East with a velocity of 18.0 m/s. The block collides with a uniform density rod at rest pivoted about its center. The rod is 0.800 m long and has a mass of 0.300 kg. The block sticks to the edge of the rod, and both rotate after the collision. a.) Calculate the total angular momentum about the pivot. b.) Calculate the total moment of inertia of the rod and block when stuck together. c.) Calculate the angular velocity of the rod and block after the collision, in rad/sExplanation / Answer
a)
total angular momentum L = m*v*L/2
m = mass of the block
v = speed of the block
L = length of the rod
L = 0.02*18*0.8/2
L = 0.144 kg m^2/s
=-====================
(b)
total moment of inertia I = (1/12)*M*L^2 + m*(L/2)^2
I = (1/12)*M*L^2 + (1/4)*m*L^2
I = ((1/12)*0.3*0.8^2) + ((1/4)*0.02*0.8^2)
I = 0.0192 kg m^2
-------------------
c)
final angular momentum Lf = I*wf
from conservation of angular momentum
totla momentum remainsconstant
0.0192*wf = 0.144
wf = 7.5 rad/s <<<<<<<-----answer
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.