A 20-cm-long, zero-resistance slide wire moves outward, onzero-resistance rails,
ID: 1721697 • Letter: A
Question
A 20-cm-long, zero-resistance slide wire moves outward, onzero-resistance rails, at a steady speed of 10 m/s in a 0.11 Tmagnetic field. On the opposite side, a 0.8 carbon resistorcompletes the circuit by connecting the two rails. The mass of theresistor is 50 mg. (a) What is the induced current in the circuit?1 A
(b) How much force is needed to pull the wire at this speed?
2 N
(c) If the wire is pulled for 10 s, what is the temperatureincrease of the carbon? The specific heat of carbon is 710 J/kg· C°.
3°C I can't figure out (c), number 3.. Any help is lifesaver,thanks!
Explanation / Answer
c) We know that Q= msT Power is P = Q/t But P = I2/R So I2/R = (ms T)/t The temperature increase of the carbon is T = (t I2)/(ms) Here t = 10s I = 0.275A m =50*10-6kg s = 710 J/kgoC Substitute the values for T.Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.