A 20 kg object is acted on by a conservative force given by F = -1.7x - 5.7x2, w
ID: 2179258 • Letter: A
Question
A 20 kg object is acted on by a conservative force given by F = -1.7x - 5.7x2, with F in newtons and x in meters. Take the potential energy associated with the force to be zero when the object is at x = 0. (a) What is the potential energy of the system associated with the force when the object is at x = 3.0 m? (b) If the object has a velocity of 3.8 m/s in the negative direction of the x axis when it is at x = 3.7 m, what is its speed when it passes through the origin? What are the answers to (c) (a) and (d) (b) if the potential energy of the system is taken to be -6.6 J when the object is at x = 0?(a)
Number
Units
(b)
Number
Units
(c)
Number
Units
(d)
Number
Units
Explanation / Answer
mass=m=20 kg force=F=-1.7*x-5.7*x^2 let potential energy be U. then F=-dU/dx or U=integral of -F*dx=1.9*x^3+0.85*x^2 a. the potential energy of the system associated with the force when the object is at x =3 m is U(3)=58.95 J b.at x=3.7 m, kinetic energy=0.5*20*3.8^2=144.4 J potential eenrgy=107.87 J so total eenrgy=144.4+107.87=252.27 J as it passes through origin,total energy remains constant.at x=0,potential energy=0 so kinetic energy=252.27 J so velocity=5.022 m/s c. if the potential energy of the system is taken to be -6.6 J when the object is at x = 0, then U(x)=1.9*x^3+0.85*x^2-6.6 the potential energy of the system associated with the force when the object is at x =3 m is U(3)=52.35 J d. at x=3.7 m, kinetic energy=0.5*20*3.8^2=144.4 J potential eenrgy=101.27 J so total eenrgy=144.4+101.27=245.67 J as it passes through origin,total energy remains constant.at x=0,potential energy=-6.6 so kinetic energy=252.27 J so velocity=5.022 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.