A 2.83-kg object is thrown vertically upward from the surface of Earth, where th
ID: 2227209 • Letter: A
Question
A 2.83-kg object is thrown vertically upward from the surface of Earth, where the acceleration due to gravity is g1 = 9.81 m/s2. The initial velocity is v1, and the object reaches a maximum height of y1. What is the maximum height, y2, if the object is thrown with a speed of v2 = 1.63v1 from the surface of Jupiter's moon Io? The acceleration due to gravity on Io is g2 = 1.79 m/s2. Give your answer as a multiple of y1. Please show steps so I know how to do these types of problems in the future. Thanks!Explanation / Answer
(v1)^2=2*g1*y1 (v2)^2=2*g2*y2 now v2=1.63 v1 and g2/g1=1.79/9.8 y2/y1=14.54 y2=14.546*y1
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.