Alpha Particle An alpha particle travels at a velocity v of magnitude 420 m/s th
ID: 1612730 • Letter: A
Question
Alpha Particle An alpha particle travels at a velocity v of magnitude 420 m/s through a uniform magnetic field B of magnitude 0.040 T. (An alpha particle has a charge of + 3.2 times 10^-19 C and a mass of 6.6 times 10^-27 kg.) The angle between v and B is 56 degree. (a) What is the magnitude of the force F_g acting on the particle due to the field? (b) What is the magnitude of the acceleration of the particle due to F_g? (c) Does the speed of the particle increase, decrease, or remain equal to 420 m/s? The speed of the particle remains the same. The speed of the particle decreases. The speed of the particle increases.Explanation / Answer
a)The magnitude of the force will be:
F = q v B sin(theta)
F = 3.2 x 10^-19 x 420 x 0.04 x sin56 = 4.46 x 10^-18 N
Hence, F = 4.46 x 10^-18 N
b)We kow that,
F = ma => a = F/m
a = 4.46 x 10^-18/6.6 x 10^-27 = 6.76 x 10^8 m/s^2
Hence, a = 6.76 x 10^8 m/s^2
c)Increases.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.