A sound wave from a siren has an intensity of 115.2 W/m^2 at a certain point, an
ID: 1612744 • Letter: A
Question
A sound wave from a siren has an intensity of 115.2 W/m^2 at a certain point, and a second sound wave from a nearby ambulance has an intensity level 8 dB greater than the siren's sound wave at the same point. What is the intensity level of the sound wave due to the ambulance? A train sounds its horn as it approaches an intersection. The horn can just be heard at a level of 52 dB by an observer 10 km away. (a) What is the average power generated by the horn? (b) What intensity level of the horn's sound is observed by someone waiting at an intersection 46 m from the train? Treat the horn as a point source and neglect any absorption of sound by the air. dBExplanation / Answer
9) The intensity in dB of the siren is:
beta = 10 log 10 (I/Io)
beta = 10 log 10 (115.2/10^-12) = 140.61 W/m^2
beta' = 140.61 + 8 = 148.61 dB
Hence, beta' = 148.61 dB
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.