Chapter 14, Problem 010 Your answer is partially correct. Try again. The plastic
ID: 1613891 • Letter: C
Question
Chapter 14, Problem 010 Your answer is partially correct. Try again. The plastic tube in the figure has a cross-sectional area of 3.73 cm The tube is filled with water until the short arm (of length d 0.707 m) is full. Then the short arm is sealed and more water is gradually poured into the long arm If the seal will pop off when the force on it exceeds 7.89 N, what total height of water in the long arm will put the seal on the verge of popping? Number 2.15 Units m the tolerance is +/-2% Click if you would like to show work for this question Open Show WorkExplanation / Answer
F = 7.89 N ; A = 3.73 cm^2 = 0.000373 m^2 ; d = 0.707 m ;
F = mg => m = F/g = 7.89/9.81 = 0.804 kg
density = mass/vol
vol = mass/density = 0.801/1000 = 8.04 x 10^-4 m^3
Volume = Area x Height
Height = Volume/Area = 8.04 x 10^-4/0.000373 = 2.16 m
New height = 2.16 + 0.707 = 2.867 m
Hence, H = 2.867 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.