A flywheel with a radius of 0.210 m starts from rest and accelerates with a cons
ID: 1613901 • Letter: A
Question
A flywheel with a radius of 0.210 m starts from rest and accelerates with a constant angular acceleration of 0.750 rad/s2
Part A Compute the magnitude of the tangential acceleration, the radial acceleration, and the resultant acceleration of a point on its rim at the start. Enter your answers separated with commas.
atan,arad,atotal = ____________ m/s2
Part B Compute the magnitude of the tangential acceleration, the radial acceleration, and the resultant acceleration of a point on its rim after it has turned through 60.0 . Enter your answers separated with commas.
atan,arad,atotal = ____________ m/s2
Part C Compute the magnitude of the tangential acceleration, the radial acceleration, and the resultant acceleration of a point on its rim after it has turned through 120 . Enter your answers separated with commas.
atan,arad,atotal = ____________ m/s2
Explanation / Answer
Part A
tangential a = r = 0.750rad/s^2 x 0.210m = 0.1575 m/s^2 .........a(1)
o = 0 rad/s ........a(2)
atotal = 0.1575 m/s^2 ...............a(3)
B)
60º = /3 rads
^2 = o^2 + 2 = 0 + 2 * 0.750 rad/s^2 * /3 = 1.57 rad/s^2
radial a = ^2r = 1.57 rad/s^2 x 0.210m = 0.3297 m/s^2 ...........b(1)
Tangential a = 0.1575 m/s^2 even now ............b(2)
atotal = 0.1575 m/s + 0.3297 m/s^2 = 0.4872 m/s^2 ...........b(3)
c)
^2 = 0 + 2 * 0.750 rad/s^2 x 2/3 = 3.14 rad/s^2
radial a = 3.14rad/s^2 x 0.210m = 0.6594 m/s^2 ,...........c(1)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.