A flywheel is a solid disk that rotates about an axis that is perpendicular to t
ID: 2001179 • Letter: A
Question
A flywheel is a solid disk that rotates about an axis that is perpendicular to the disk at its center. Rotating flywheels provide a means for storing energy in the form of rotational kinetic energy and are being considered as a possible alternative to batteries in electric cars. The gasoline burned in a 409-mile trip in a typical midsize car produces about 4.57 x 109 J of energy. How fast would a 47.6-kg flywheel with a radius of 0.260 m have to rotate to store this much energy? Give your answer in rev/min.
Explanation / Answer
Here
total energy , E = 4.57 *10^9 J
mass , m = 47.6 Kg
radius , r = 0.26 m
let the angular speed is w
Now , kinetic energy = 0.5 * I * w^2
E = 0.5 * 0.5 * m * r^2 * w^2
4.57 *10^9 = 0.25 * 47.6 * 0.26^2 * w^2
solving for w
w = 75373 rad/s
the angular speed of the wheel must be 75373 rad/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.