Need help with part A An inductor ( L = 400 mH), a capacitor ( C = 4.43 µF), and
ID: 1614130 • Letter: N
Question
Need help with part A
An inductor (L = 400 mH), a capacitor (C = 4.43 µF), and a resistor (R = 500 ) are connected in series. A 48.0-Hz AC generator connected in series to these elements produces a maximum current of 365 mA in the circuit.
(a) Calculate the required maximum voltage Vmax.
Determine the impedance of the circuit in terms of the given information and then use the relation between current and AC voltage to determine the maximum voltage Vmax. V
(b) Determine the phase angle by which the current leads or lags the applied voltage.
The current leads lags the voltage by a magnitude of 51.34 °.
Explanation / Answer
L=400 mH
C=4.43 uF
R=500 ohms
f=48 Hz
Io=365 mA
a)
Z=sqrt(R^2 + (WL-Wc)^2)
Z=sqrt(500^2 + (2pi*f*L - 1/2pi*f*C)^2)
Z=sqrt(500^2 + (2pi*48*0.4 - 1/(2pi*48*4.43*10^-6))^2)
Z=802.6 ohms
maximum voltage, Vo=Io*Z
Vo=365*10^-3*802.6
Vo=292.95 v
b)
tan(theta)=WL-WC/R
=(2pi*f*L - 1/2pi*f*C)/R
=((2pi*48*0.4) - 1/(2pi*48*4.43*10^-6))/(500)
====> theta=-51.5 degrees
here,
current leads the voltage by 51.5 degrees
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.