A 25 kg girl stands on the edge of a merry go round that is turning with an angu
ID: 1614323 • Letter: A
Question
A 25 kg girl stands on the edge of a merry go round that is turning with an angular speed of .75 rad/s. the merry go round has a radius of 2.5 m and a moment of inertia of 200 kg m^2. The girl the walks directly toward the axis of the merry go round and stands at the center. What is the new angular speed of the merry go round? A 25 kg girl stands on the edge of a merry go round that is turning with an angular speed of .75 rad/s. the merry go round has a radius of 2.5 m and a moment of inertia of 200 kg m^2. The girl the walks directly toward the axis of the merry go round and stands at the center. What is the new angular speed of the merry go round?Explanation / Answer
here,
mass of girl , m = 25 kg
initial angular speed , w0 = 0.75 rad/s
r = 2.5 m
I = 200 kg.m^2
let the final angular speed be w
using conservation of momentum
( I + m * r^2) * w0 = I * W
( 200 + 25 * 2.5^2) * 0.75 = 200 * w
w = 1.34 rad/s
the angular speed is 1.34 rad/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.