A coil that is circular in shape has 67 turns and a radius of 13.0 cm. The coil
ID: 1614580 • Letter: A
Question
A coil that is circular in shape has 67 turns and a radius of 13.0 cm. The coil is placed around an electromagnet that produces a uniform magnetic field through the coil. The magnetic field is perpendicular to the plane of the coil. When the electromagnet is turned on, the magnetic field it produces increases linearly from 0 to a maximum of 3.50 T in 0.210 s. The total resistance of the coil has a value of 5.00 . Calculate the magnitude of the average current induced in the circular coil when the electromagnet is turned on.
Explanation / Answer
magnetic flux = N*B*A
induced emf = rate of change in flux
emf = N*A*dB/dt
dB = (B2-B1)
B1 = 0
B2 = 3.5 T
dt = 0.21 s
emf = 67*pi*0.13^2*(3.5-0)/0.21 = 59.3 V
current I = emf/R
R = resistance
current i = 59.3/5 = 11.86 A <<<<------------answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.