Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The emitting antenna of a 100-kW radio station radiates equally in all direction

ID: 1615120 • Letter: T

Question

The emitting antenna of a 100-kW radio station radiates equally in all directions.

A.For the distance of 700 m from the antenna, calculate the maximum potential difference caused between the ends of a receiving antenna that is 1.0 m long, assuming the antenna is aligned perfectly with the electric field of the radio wave.

B.What is the magnitude Emax 40 km from the antenna?

C.What is the magnitude Bmax 40 km from the antenna?

D.For the distance of 40 km from the antenna, calculate the maximum potential difference caused between the ends of a receiving antenna that is 1.0 m long, assuming the antenna is aligned perfectly with the electric field of the radio wave.

Explanation / Answer

A)formula for intensity

I = P/A = P/ 4 pi r^2

= 100000W/ 4 pi ( 700)^2 = 0.016 E/m^2

E max = sqrt 2 uo cI

= sqrt 2 ( 4pi * 10^-7) ( 3 * 10^8) ( 0.0162)

=3.49 V/m

V max = E max d = 3.49 ( 1.0 m) = 3.49 V

(B)

I = P/A = P/ 4 pi r^2

= 100000W/ 4 pi ( 40000)^2 = 4.97 * 10^-6 E/m^2

E max = sqrt 2 uo cI

= sqrt 2 ( 4pi * 10^-7) ( 3 * 10^8) ( 4.97 * 10^-6)

=0.0611V/m

(c)

B max = E max/c = 0.0611 V/m/ 3.0 * 10^8 = 2.03 * 10^-10 T

(D)

V max = E max d = 0.0611( 1.0 m) = 0.0611V

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote