The following two waves are sent in opposite directions on a horizontal string s
ID: 1616758 • Letter: T
Question
The following two waves are sent in opposite directions on a horizontal string so as to create a standing wave in a vertical plane: y1(x, t) = (7.80 mm) sin(5.00x - 480t) y2(x, t) = (7.80 mm) sin(5.00x + 480t), with x in meters and t in seconds. An antinode is located at point A. In the time interval that point takes to move from maximum upward displacement to maximum downward displacement, how far does each wave move along the string?
Can you please show all your work step by step so that I can follow along and get the same answer following your work up. Thank you!
Explanation / Answer
angular frequency of the wave,
w = 480*pi
time period, T = 2*pi/w
= 2*pi/(480*pi)
= 0.00417 s
wave speed, v = w/k
= 480*pi/(5*pi)
= 96 m/s
time taken to move from maximum upward displacement to maximum downward displacement,
t = T/2
= 0.00417/2
= 0.002085 s
distance travelled by the wave during this time,
d = v*t
= 96*0.002085
= 0.200 m <<<<<<<<<<<<------------------Answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.